شرط ورود 4 فروند هواپیما ATR در سال جاری

شرط ورود 4 فروند هواپیما ATR در سال جاری

خرید بلیط هواپیما - شرط ورود 4 فروند هواپیما ATR در سال جاری

مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) از مکاتبه دبیرکل یاتا با کانادا برای رفع تحریم‌ها و محدودیت‌های شرکت ایران‌ایر خبر داد.فرهاد پرورش امروز در حاشیه مذاکره وزیر راه و شهرسازی با وزیر حمل و نقل ، دریا و شیلات فرانسه گفت: اگر در حوزه قراداد و فاینانس مشکلی ایجاد نشود امسال طبق تفاهم نامه 4 فروند از هواپیماهای ATR وارد ناوگان هما می‌شود. وی با اشاره به امضای سند همکاری بین شرکت هواپیمایی هما و شرکت ایرفرانس گفت: ما با ایرفرانس سال های سال در زمینه همکاری‌های بازرگانی، فنی و عملیاتی همکاری داشتیم اما به خاطر فشارهای دولت آمریکا و تحریم‌های حوزه هوایی شرکت هواپیمایی ایرفرانس نیز مانند بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی دنبا مجبور به قطع ارتباطات خود با ایران شد که این شرکت خوشبختانه بعد از برجام مجوزهای لازم را دریافت کرد و بعد از مذاکرات مشترک بین دو طرف، امروز یک تفاهم نامه برای بازگشت به همکاری‌های گذشته در زمینه تعمیر قطعات، انتقال تکنولوژی و آموزش امضا شد.
وی با بیان اینکه با ورود هواپیماهای جدید در آینده باید شکافی که طی سال‌های گذشته به واسطه تحریم‌ها در زمینه آموزش، بازرگانی، فنی وعملیاتی ایجاد شده است ، برطرف شود ، درباره فروش بلیت مشترک با ایرفرانس گفت: شرکت هواپیمایی هما و ایرفرانس نیز همچون بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی عضو یاتا (انجمن بین‌المللی هوایی) هستند و یک سیستم تحت عنوان BSP (سیستم پرداخت مالی) ایجاد شده که به دلیل تحریم‌امکان استفاده از این سیستم فراهم نبود اما یاتا در حال تلاش است تا امکان استفاده از سیستم فروش بلیت مسافر، بارنامه بار و اتاق کلر- ICH (پایاپای کردن خالص مبالغ ریالی اسناد مبادله شده) را برای ایران‌ایر به عنوان یک شرکت عضو یاتا فراهم کند.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی با بیان اینکه یاتا وابسته کانادا است که در مذاکرات 1+5 حضور نداشت اما از مذاکرات تبعیت می‌کند ، گفت: در ملاقات با دبیر کل یاتا قرار شد طی مکاتبه‌وی با کانادا امکانات یاتا برای تمام اعضای این اتحادیه به واسطه نتایج برجام مشمول ایران‌ایر نیز شود. علاوه بر این سیستمی تحت عنوان اینترنال اگریمنت (تفاهم همکاری بازرگانی) در بخش بازرگانی شرکت‌های هواپیمایی فعال است که در صورت رفع محدودیت‌های یاتا برای ایران‌ایر امکان فروش بلیت در ایران‌ایر برای پروازهای ایرفرانس وجود دارد به این ترتیب که امکان فروش بلیت به مسافر تهران-پاریس و پاریس به مقاصد دیگر برای هواپیمایی ایران‌ایر فراهم می‌شود، خرید بلیط هواپیما.
پرورش با بیان اینکه به علت تحریم‌ها ، امکان تبادلات مالی برای ایران‌ایر وجود نداشت گفت: اگر امکانات بهره‌مندی از یاتا فراهم شود امکان استفاده از این سیستم فراهم خواهد شد. البته قبل از سال 2010 و تحریم ایران‌ایر توسط یاتا، با 120 شرکت هواپیمایی دنیا در حوزه فروش بلیت مسافری همکاری وجود داشت اما با برقراری پرواز دو شرکت ایرفرانس و کی.ال.ام. امیدواریم امکان استفاده از خدمات یاتا برای ایران‌ایر فراهم شود. مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی درباره زمان ورود هواپیماهای کوتاه‌بردATR گفت: اگر در حوزه قراداد و فاینانس مشکلی ایجاد نشود امسال طبق تفاهم نامه 4 فروند از هواپیماهای ATR وارد ناوگان هما می‌شود. وی درباره مشکلات سوخت رسانی به هواپیماهای ایران‌ایر در برخی کشورهای اروپایی گفت: مشکل سوخت‌رسانی تا 98 درصد برطرف شده است، البته مشکل سوخت‌رسانی در سه ایستگاه عملیاتی همچنان برطرف نشده است که البته در این زمینه در حال مذاکره با شرکت‌های سوخت‌رسانی در این سه ایستگاه هستیم تا محدودیت این بخش نیز برطرف شود.