انتظار این بود تاكنون 100 هواپیمای اجاره و اجاره به شرط تملیك وارد كشور شود

انتظار این بود تاكنون 100 هواپیمای اجاره و اجاره به شرط تملیك وارد كشور شود

خرید بلیط هواپیما - انتظار این بود تاكنون 100 هواپیمای اجاره و اجاره به شرط تملیك وارد كشور شود

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه بخش خصوصی ایران هنوز تصمیمی برای سرمایه‌ گذاری در صنعت هوانوردی نگرفته است، گفت: با توجه به تقاضا در بازار، انتظار این بود كه حداقل 100 هواپیما به صورت اجاره و اجاره به شرط تملیك وارد كشور شود. عباس آخوندی در دیدار با مدیران شركت های هوایی و مسئولان صنعت هوانوردی و فرودگاهی افزود: در صنعت هوایی بخش خصوصی همپا با بخش دولتی نیست و وقتی تقاضا در بازار وجود داشته باشد بازار مشتری خودش را پیدا می‌كند. وی اظهارداشت: همه شركت‌های لیزینگ موجودی دارند ولی هنوز هیچ شركت هواپیمایی غیردولتی ایران در بخش لیزینگ اقدامی نكرده است و در اینجا ما در برابر مردم و دولت نمی‌توانیم به صورت محكم از آنها دفاع كنیم.
آخوندی ضمن تشكر از فعالیت‌های شركت‌های هواپیمایی در ایام نوروز گفت: صنعت هوانوردی ایران برای توسعه كشور می‌تواند یك پیشتاز توسعه باشد و به همین دلیل در این خصوص وقت می‌گذارم و توجه جدی به تأمین زیرساخت‌های این حوزه دارم. وی تاكید كرد: كارهای بسیار بزرگی برای توسعه صنعت هوانوردی و فرودگاه‌های كشور در حال انجام است و به تدریج قراردادهای آن منعقد و اجرایی می‌شود، همچنین در حوزه سیستم‌های هوانوردی و ناوبری نیز اقدامات خوبی در حال انجام است كه یكی از اقدامات در سفر وزیر حمل و نقل فرانسه، نهایی شدن قرارداد خرید 3 دستگاه رادار برای نصب در فرودگاه‌های مهر‌آباد٬ شیراز و بندرعباس بود كه بین شركت فرود‌گاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و شركت تالس فرانسه به امضا رسید و این روند ادامه پیدا خواهد كرد. آخوندی فرودگاه امام خمینی (ره) را یكی از قطب‌های سرمایه‌گذاری خواند و افزود: اواخر سال گذشته بود كه این فرودگاه به عنوان منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی به سرمایه‌ گذاران معرفی شد.
به گفته وی، برای دسترسی به فرودگاه امام‌خمینی (ره) علاوه بر آزادراه تهران- قم مسیر دیگری از كمربندی جنوب‌غربی تهران از سمت چرمشهر و آبیك در نظر گرفته می شود تا كسانی كه به سمت فرودگاه عزیمت می‌كنند، بتوانند بدون ورود به تهران به این فرودگاه دسترسی داشته باشند. عضو كابینه دولت تدبیر و امید با تأكید بر اینكه یك دسترسی ریلی ویژه و جداگانه نیز برای فرودگاه امام خمینی (ره) در نظر گرفته خواهد شد٬ اظهارداشت: تلاش می‌كنیم این فرودگاه به عنوان یك منطقه ویژه اقتصادی و تجاری به یك لجستیك پارك تبدیل شود. وی با بیان اینكه مفهوم حمل و نقل چند وجهی با محوریت صنعت هوانوردی در فرودگاه امام خمینی (ره) دنبال می‌شود٬ افزود: در ادامه این فرودگاه از طریق ریل به بنادر كشور متصل خواهد شد، بنابراین سرمایه‌گذاری عمده‌ای در فرودگاه امام در حال انجام است.
آخوندی افزود: البته اقداماتی نیز برای امور كوتاه ‌مدت و فوری در حال انجام است، برای مثال در فصل پاییز امیدواریم كه ترمینال سلام آماده شود تا فرودگاه امام (ره) از این وضعیت نا بسامان خارج شود، همچنین امیدواریم ترمینال موجود در این فرودگاه نیز با اصلاحات جدید بیش از پیش فعال شود. وزیر راه و شهرسازی با تأكید بر اینكه فقط بحث حمل و نقل مطرح نیست، بلكه هدف توسعه ملی كشور است٬ افزود: فرودگاه‌های كوچك نیز با اضافه شدن ناوگان كوتاه برد به ناوگان فعلی فعال می‌شوند و این مساله می تواند به توسعه گردشگری بسیار كمك كند. آخوندی رشد صنعت هوانوردی را در دنیا بسیار پرشتاب ارزیابی كرد و گفت: البته در كشور ما نیز این صنعت در قیاس با سایر روشهای حمل و نقل رشد مناسبی داشته است ولی در عین حال این انتظار وجود دارد كه در این بخش سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام شود. در نشست وزیر راه وشهرسازی با مدیران شركت های هوایی، علی عابدزاده رییس سازمان هواپیمایی كشوری و رحمت الله مه‌آبادی مدیرعامل شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی كشور حضور داشتند و در این نشست مسایل و مشكلات صنعت هوانوردی كشور مورد بررسی قرار گرفت، خرید بلیط هواپیما.